Založ si blog

F-16 sem, F-16 tam, aneb potrebujeme naozaj tolko stihačiek?

„Tak nám schválili nákup lietadiel“

Parafrázujúc jeden známy výrok, pridám svoj názor na nákup 14-ti kusov F-16, ktorým nás pred koncom roka obštastnila súčasná vládna garnitura.

Odhliadnúc od ceny, ktorá je na pomery Slovenska, neskutočne vysoká, poskytnem jeden možný pohlad na to, prečo sa Slovensko zavázalo kúpit tolko lietadiel.

 

Pozrime sa na súčasnost našeho letectva, resp. na naše stihačky. Letectvo má v arsenalu dosluhujúce MIG-29, ktoré aj cez niektoré vylepšenia a generálne opravy, sú naozaj už za zenitom a na 100% nesplňajú súčasné požiadavky, ktoré sa kladú na moderné bojové lietadla.

Ač sa v komentoch na rôznych weboch píše, že máme len 3 ks MIG-ov, nie je to pravda. V súčasnosti má Slovensko 10 ks bojových MIG-ov a 2 ks cvičných. Iste nie všetky sú v danom momente bojaschopné, ale stručne povedané, alespon 4-6 strojov je schopných plnit úlohy,  pre ktoré majú slúžit, a zvyšok je na pravidelných servisných prehliadkach. Ale, ako už bolo vyššie napísané, MIG-29 v tejto podobe,, akú má slovenské letectvo, je už morálne zastaraný a naozaj potrebujeme výmenu.

 

A teraz k tej v súčasnosti komentovanej kúpe 14 ks F-16.  Prečo tolko?  Nuž ja v tom vidím jednoduchý dôvod. Slovensko, ako člen NATO, ktorý se zaviazal, že sa bude aktivne podielat na akciach NATO, chce splnit svoje zaväzky voči partnerom aj v oblasti ochrany vzdušného priestoru. Kedže na ochranu nášho vzdušného proestoru postačuje na základe skúsenností uplynulých rokov 6 ks lietadiel ( 2 rotujúce  smeny a  v každej – 2 lietadla v plnej pohotovosti + 1 lietadlo, pre prípad nenadálej poruchy jedného pohotovostného lietadla), tak tie zvyšné lietadla sa budú využívat na ochranu vzdušného priestoru iných štátov. A ako vieme, pôjde najma o pobaltské republiky. Nuž alespoň sa naši piloti opät pozrú na MIG-y SU-čka, aj ked už len z dialky.

 

Komentovat, či sme mohli kúpit lepše, prípadne rovnako kvalitné lietadla za nižšie ceny a lepší servis, to je na iný blog 🙂

Volby 2020 – jedna dobrá správa a potom iba zlé.

01.03.2020

Včerajší deň nám priniesol iba jednu dobrú správu. SMER nevyhral volby. Veľa ludí sa raduje, že konečne nám nebudú vládnuť oligarchovia, nenažranci a mafiáni. Sklamem ich. A to sú tie zlé správy. Aj po týchto voľbách nám budú vládnuť, povedal by som, že ešte vo vačšej miere ako doteraz. Stačí sa pozriet na to, kto sa dostal do parlamentu. Matovič a [...]

Trumpov mierový návrh, alias Mníchovská zrada číslo 2

02.02.2020

Písal sa rok 1938 a Chamberlain pred davy zahlásil „Priniesol som mier pre našu dobu“ Máme rok 2020 a Trump pred novinármi zahlásil „Mám mierový plán, ktorý zaistí mier na Blízkom východe“ Historia sa nám opakuje, iba je odetá v novom šate. Opäť tu máme krajinu, o ktorej sa rozhoduje bez jej súhlasu (v roku 1938 o Československu [...]

USA = teroristický štát číslo 1.

05.01.2020

Pamätáte si klasickú hlášku z Haškovej knihy – Osudy dobrého vojáka Švejka? – Tak nám zabili arcivévodu. Analogie s tým, čo sa stalo teraz v Iráku je velmi príhodná. Aj v roku 1914 si aktéŕi tohto činu mysleli, že odstranenie následníka tronu pomože ich veci. A všetci vieme, čo následovalo. Ľudstvo je nepoučitelné a nedokáže sa vyvarovat [...]

NAKA / Mochovce /

Podnikateľ Peter Kuba, zadržaný v rámci akcie Dobytkár, bude stíhaný väzobne

10.07.2020 11:11, aktualizované: 11:29

Rozhodol o tom v piatok senát Najvyššieho súdu

Ide o pravdu, Silvia Porubänová

Ide o pravdu so Silviou Porubänovou

10.07.2020 09:57

Personálne výmeny v rezorte práce pod vedením Milana Krajniaka pokračujú. Z vedenia Inštitútu pre výskum práce a rodiny odchádza dlhoročná riaditeľka a známa sociologička Silvia Porubänová. Aká je úloha inštitútu? Aká je slovenská rodina?

Covid-19

Pribudlo 19 prípadov nákazy. Testovali 2 172 ľudí

10.07.2020 09:42, aktualizované: 10:12

Celkovo evidujeme 1 870 pozitívne testovaných na koronavírus.

Bärenschützklamm

Treťou obeťou pádu skál v rakúskej rokline je Slovák

10.07.2020 08:36

Pri nešťastí prišli o život aj 50-ročná Maďarka a 21-ročná Rakúšanka. Zranenia utrpelo ďalších deväť osôb.