Založ si blog

F-16 sem, F-16 tam, aneb potrebujeme naozaj tolko stihačiek?

„Tak nám schválili nákup lietadiel“

Parafrázujúc jeden známy výrok, pridám svoj názor na nákup 14-ti kusov F-16, ktorým nás pred koncom roka obštastnila súčasná vládna garnitura.

Odhliadnúc od ceny, ktorá je na pomery Slovenska, neskutočne vysoká, poskytnem jeden možný pohlad na to, prečo sa Slovensko zavázalo kúpit tolko lietadiel.

 

Pozrime sa na súčasnost našeho letectva, resp. na naše stihačky. Letectvo má v arsenalu dosluhujúce MIG-29, ktoré aj cez niektoré vylepšenia a generálne opravy, sú naozaj už za zenitom a na 100% nesplňajú súčasné požiadavky, ktoré sa kladú na moderné bojové lietadla.

Ač sa v komentoch na rôznych weboch píše, že máme len 3 ks MIG-ov, nie je to pravda. V súčasnosti má Slovensko 10 ks bojových MIG-ov a 2 ks cvičných. Iste nie všetky sú v danom momente bojaschopné, ale stručne povedané, alespon 4-6 strojov je schopných plnit úlohy,  pre ktoré majú slúžit, a zvyšok je na pravidelných servisných prehliadkach. Ale, ako už bolo vyššie napísané, MIG-29 v tejto podobe,, akú má slovenské letectvo, je už morálne zastaraný a naozaj potrebujeme výmenu.

 

A teraz k tej v súčasnosti komentovanej kúpe 14 ks F-16.  Prečo tolko?  Nuž ja v tom vidím jednoduchý dôvod. Slovensko, ako člen NATO, ktorý se zaviazal, že sa bude aktivne podielat na akciach NATO, chce splnit svoje zaväzky voči partnerom aj v oblasti ochrany vzdušného priestoru. Kedže na ochranu nášho vzdušného proestoru postačuje na základe skúsenností uplynulých rokov 6 ks lietadiel ( 2 rotujúce  smeny a  v každej – 2 lietadla v plnej pohotovosti + 1 lietadlo, pre prípad nenadálej poruchy jedného pohotovostného lietadla), tak tie zvyšné lietadla sa budú využívat na ochranu vzdušného priestoru iných štátov. A ako vieme, pôjde najma o pobaltské republiky. Nuž alespoň sa naši piloti opät pozrú na MIG-y SU-čka, aj ked už len z dialky.

 

Komentovat, či sme mohli kúpit lepše, prípadne rovnako kvalitné lietadla za nižšie ceny a lepší servis, to je na iný blog 🙂

Ako sa stať svetoznámym

18.08.2019

Isto ste si všetci všimli novej ekologickej aktivistky zo Švédska - Thunbergovej. Preslávila sa tým, že 14 dní, vraj hladovala a stávkovala na schodoch švédského parlamentu,"boj proti klimatickým viac »

Dvojitá morálka Facebooku – je nástrojom americkej propagandy?

30.01.2019

Inými slovami, ako Facebook porušuje svoje vlastné pravidla. Pred pár dňami prebehla tlačou správa o velkom zásahu proti ruskej propagande. Facebook oznámil, že zmazal niekolko sto rôznych profilov, viac »

Západ, alebo Východ? Kam patríme?

06.01.2019

Otázka, ktorá rozdeluje ludí nielen na Slovensku, ale snad v celom bývalom východnom bloku. Podla prejavov politikov, nielen našich, ale aj západných by sme mali patrit na Západ, ale je tomu naozaj viac »

Izrael / Benjamin Netanjahu /

V Izraeli sa začali predčasné voľby, ktoré rozhodnú o politickom osude Netanjahua

17.09.2019 06:42

Očakáva sa, že premiér Benjamin Netanjahu a jeho strana Likud zvedie opäť tesný súboj s centristickým blokom Modrá a biela.

Donald Trump

Zrejme nie je ten správny čas na návštevu Pchjongjangu, vyhlásil Trump

17.09.2019 06:26

Kim Čong-un pozval amerického prezidenta na návštevu Pchjongjangu prostredníctvom listu ešte v auguste.

drucker, dobra volba

Exkluzívne: Štyri nové mená u Druckera

17.09.2019 06:00

Tomáš Drucker, ktorý zakladá stranu Dobrá voľba, doplní svoj tím podľa zistení Pravdy o ďalšie štyri mená. Je medzi nimi aj občianska aktivistka aj známy podnikateľ.

Ropa, Saudská Arábia, Aramco, drony, húsíovia

Ropný šok ako vo vojne so Saddámom, útoky dronov odpálili ceny

17.09.2019 04:00

Útoky dronmi na saudské ropné zariadenia spôsobili najhoršie náhle prerušenie dodávok ropy v histórii. Ceny vyskočili ako za vojny v Perzskom zálive v roku 1991.

hraniciar

o živote :-)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 18
Celková čítanosť: 33622x
Priemerná čítanosť článkov: 1868x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy